Tato lokalita byla osídlena již v pravěkých dobách, což dosvědčuje řada archeologických nálezů z různých období, např. v roce 1913 objevil učitel František Půlpán 1 kolovou stavbu a 2 sídelní jámy, o…
Celé toto místo, jež bylo osídleno již v pravěkých dobách (roku 2012 bylo objeveno laténské sídliště), patřilo opatovickým benediktinům. Po vypálení jejich kláštera v roce 1421 ovládl toto území…
Podle pověsti vzniklo Vysoké Chvojno v 9. století, když se zde při lovu ztratil kníže Bořivoj a ujal se ho místní uhlíř, jenž byl za to povýšen do šlechtického stavu a jeho prvním úkolem bylo…
První písemná zmínka o kostele by měla pocházet ze zprávy probošta Vyšehradského kláštera z roku 1139, ale různí autoři se k tomuto staví rozdílným způsobem, např. František Palacký tvrdil, že v…
Soudí se, že na Pardubicku se nacházející Chvojenec, dříve zvaný jako Nízké Chvojno, Nízké Chvojence a Chvojence, existoval již ve 12. století, ale poprvé je písemně doložen teprve k 9. dubnu 1336,…
Toto místo bylo podle archeologických nálezů osídleno nejméně v době bronzové. Někdy koncem 11. století tu byla utvořena tzv. Mikulcova poustka, z níž se později vyvinul benediktinský klášter, jehož…
Tato obdélná, plackou sklenutá stavba s průčelním trojúhelným štítem s v nice umístěnou soškou Panny Marie, zakončeným římsou a kamenným křížem, se sedlovou střechou a šestibokým sanktusníkem s…
První zmínka o této obci má pocházet z roku 1336, ale lokalita byla osídlena již v pravěku. V roce 1408 sídlil v Bělečku (psáno jako Byeleczko) Vilém mladší z Duban, který byl jedním ze dvou patronů…
Tato obec byla poprvé písemně zmíněna v roce 1336, kdy patřila k tvrzi v nedalekém Chvojně. Tohoto roku král Jan Lucemburský zastavil Hoděšovice, tvrz a městečko Chvojno s řadou okolních obcí…
Zdejší kostel byl uveden jako farní již v předhusitské době, kdy náležel pod královéhradecký archidiakonát a děkanství. Tehdy byla býšťská plebánie uvedena v rejstřících papežských desátků jako chudá…