Sv. Jan Nepomucký byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů. Datum jeho narození není přesně známo, ale úmrtí ano. Stalo se tak…
Jednolodní kostel svatého Jana Křtitele v Pardubicích se nachází kousek od hlavní ulice „Třídy Míru“. Okolo svatostánku je příjemný parčík, který ale kdysi býval hřbitovem. Jeho vznik kolem roku 1510…
Kostel Zvěstování Panny Marie byl založen již před rokem 1359 a jeho vznik je spojován se jménem dnes známého pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Jedná se tak o nejstarší pardubický kostel a…
Římskokatolický Farní kostel svatého Bartoloměje v Pardubicích se nachází na rohu Kostelní ulice a náměstí Republiky. Vzhledem k tomu, že to je v těsné blízkosti historického jádra města, tak kolem…
Kamenný sloup byl postaven až v letech 1697 až 1698. Barokní sloup s pozlacenou sochou Nejsvětější Panny Marie, obklopený čtyřmi patrony království Českého (svatý Václav, svatá Ludmila, svatý Vojtěch…
Pernštejnská, Císařská či Městská strúha. Různá pojmenování měl během své existence tento náhon středem města. K jeho vybudování došlo po roce 1500. Zda se jednalo o zcela nové dílo nebo bylo…
V Pardubicích není nouze „potkat“ nějaký hezký či zajímavý dům. Já jsem si některé vyfotografoval. V ulici Zámecké se mi zalíbil dům čp. 21. Přímo naproti němu stojí klasicistní dvoupatrový dům,…
V dobách dávných bylo možné vstoupit do Pardubic pouze dvěma městskými branami. Zelenou bránou můžeme projít i dnes, ale Bílá brána, nacházející se v dnešní ulici Svaté Anežky České, ta již není. O…
Označení ve formě kamenu se nachází na polní cestě z Nemošic do Ostřešan. Na kameni je umístěna destička se souřadnicemi a textem: Zde prochází 50. rovnoběžka severní šířky. V roce 2022 nechal…
Označení se nachází na cyklostezce mezi Nemošicemi a Ostřešanami, poblíž Ostřešan.