Původně byla tato libišanská vodní plocha o dnešní celkové ploše 2,9 ha bez pojmenování. Později se jí začalo říkat „Obecní“ či „Libišanský rybník“, aby se nakonec jeho název ustálil ve 2. polovině…
Stejně jako v dalších obcích měla Bohdaneč nejprve pouze dědičnou rychtu, která se nacházela na místě dnešního čp. 102. První zmínka o její existenci se objevuje v urbáři pardubického panství z roku…
Jedná se o velmi kvalitní renesanční architekturu s bohatou výzdobou a cenným mobiliářem. Kostel stojí na rohu náměstí Republiky a celý je dobře vidět od blízkého vstupního objektu do historického…
Původní staroždánický kostel byl dřevěný a podle lidové tradice byl vztyčen břevnovskými řádovými bratry (údajně měl být podobný . První zmínka o něm pochází teprve z roku 1339, kdy ho Vaněk ze…
Historické jádro Pardubic nemůžete při procházce městem v žádném případě minout. Na jeho začátku se totiž nad poslední zachovalou městskou bránou tyčí štíhlá věž, která je tak vysoká, že vedle ní…
Pomník se nachází na návsi.Je na něm text:1318 - 2018Na památku první písemné zmínky o Nemošicích nechal zhotovitspolek Nemošice 700
Kříž se nachází v západní části Svítkova poblíž železničního koridoru.Na kříži je nápis:Ježíšinejsladší, smiluj se nade mnounáklademVáclava Šádyrolníka a soudního ceniteleve Svítkově čís. 1
Toto místo bylo osídleno minimálně v době slezskoplatěnické kultury, i když počátkem 19. století se tu měly údajně nalézt kamenné nástroje, jež se však nedochovaly. V roce 1895 se dostala do sbírek…
Tento chrám byl již v roce 1350 opatřený plebánem a odstoupen k litomyšlskému biskupství. Roku 1391 je zmíněn plebán Jan, který si tehdy směnil místo s knězem Přechem z Lična (též psán jako Přich). V…
Stejně tak jako u blízké Bohumilče, i zde byl nejprve založen rybník, a to na stejném toku – Bohumilečském potoce. I o něm se v díle „Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže“ od Vladimíra Vlčka,…