Podstránky fotografie
Drobečková navigace

Úvod > Archiv > ROK 2008

ROK 2008

OSLAVY 700 LET OD ZALOŽENÍ OBCE OPOČNO

 

Po loňských oslavách 600 let založení obce Trusnov si v letošním roce připomínalo kulaté výročí od první zmínky o své obci také Opočno. Na 28. Června tak připadlo již sedmisté výročí od první historické zmínky o Opočnu. Záštitu nad přípravou i průběhem oslav převzal opočenský sbor dobrovolných hasičů a této své nelehké úlohy se ujal skutečně zodpovědně a úspěšně. Právě nasazení a chuť všech členů hasičů, ale i ostatních, kteří se na přípravách podíleli, přispělo rozhodující měrou k poklidnému a opravdu pěknému průběhu celých oslav. Ještě než starosta obce zahájil projevem samotné oslavy, proběhla dopoledne okrsková soutěž v hasičském útoku. V ženské kategorii slavilo úspěch domácí družstvo z Opočna, mezi muži zvítězilo Tyníšťko. V odpoledních hodinách již probíhal skutečně bohatý kulturně sportovní program. K pobavení všech přihlížejících přispělo taneční vystoupení, ukázka práce s koňmi, ale i seskok padákem či motokrosové vystoupení. Celý program prostupovala svými písničkami oblíbená Barevná muzika, kterou v podvečerních hodinách již vystřídala reprodukovaná hudba. V přilehlé budově hasičárny byla připravena výstava fotografií a dokumentů o historii obce. Samozřejmě bylo také postaráno o hladové a žíznivé návštěvníky, kteří si mohli pochutnat na grilovaném prasátku nebo ovaru. Děti se pak mohli zúčastnit nejrůznějších soutěží. K úspěšnému průběhu oslav přispělo také počasí, které se skutečně vydařilo. Všichni, kdo oslavám přihlíželi, musí uznat, že si na jejich přípravě dali místní skutečně záležet a stejně jako loni v Trusnově nasadili laťku pro své potomky, kteří budou slavit za sto let, velmi vysoko.

 

 

 

 

DIASHOW LEOŠE ŠIMÁNKA

21. března  v sále kulturního domu představil známý český cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek v diashow nazvané Na kanadském severu své zážitky z ročního pobytu ve srubu v kanadské divočině. Promítání doplnil vlastním poutavým vypravováním o radostech i strastech života v pustině blízko polárního kruhu. Místní obyvatelé, kteří měli vstupné díky přispění obecního úřadu zdrarma, ale i obyvatelé okolních obcí, s údivem sledovali obrázky a naslouchali cestovatelovým zážitkům, který jim tak přiblížil život v severní americe a přírodu vzdálenou tisíce kilometrů.

VOLBY DO ZASTUPITELSTVA PARDUBICKÉHO KRAJE

Ve dnech 17. a 18. října sekonaly volby do zastupitelstva Pardubického kraje. Stejně jako v celé republice ovládla tyto volby také v našem kraji ČSSD, která navázala spolupráci s koalicí pro pardubický kraj. Novým hejtmanem našeho kraje se stal pan Radko Martínek. Volební účast v naší obci přesáhla 60 %, což v celorepublikovém měřítku přestavuje výrazný nadprůměr.

VOLBY DO SENÁTU

V říjnu se též konala dvě kola voleb do senátu, jelikož šestiletý mandát dosavadní senátorky za náš volební kraj, paní Václavy Domšové, v letošním roce vypršel. Z prvního kola postoupili do kola druhé kandidát české strany sociálně demokratické JUDr. Miroslav Antl a již zmiňovaná dosavadní senátorka Ing. Václava Domšová. Novým senátorem se po sečtení hlasů odevzdaných ve druhém kole stal Miroslav Antl.

 

MISTROVSTVÍ REPUBLIKY V DĚTSKÝCH COUNTRY TANCÍCH

9.-11. Května hostil kulturní dům na naše poměry skutečně neobvyklou a rozsahem výjimečnou akci. V Trusnově  se totiž uskutečnilo mistrovství republiky v dětských country tancích, které pořádal TKC Virginia Pardubice společně s asociací CCCDCA. Mistrovství republiky je dalším kulturním přínosem pro naší obec a jen to potvrzuje pozvednutí kulturního dění v posledních letech.

HODINY ORIENTÁLNÍHO TANCE

V kulturním době se letos opravdu vystřídalo mnoho uměleckých odvětví, po cestovatelské diashow, divadelním představení, tanečním mistrovství republiky a již tradičním mysliveckém plesu a hasičské posvícenské zábavě, měly dámy všech věkových kategorií možnost proniknout do tajů orientálního tance. Taneční skupina Amor si pro ně totiž připravila hodiny této exotické aktivity.

KOUPĚ KULTURNÍHO ZAŘÍZENÍ

 

Jelikož byla jídelna, sociální zařízení a kancelářské prostory, které jsou součástí místního kulturního zařízení, ve vlastnictví nikoliv obce, nýbrž společnosti Moras, rozhodla se obec tuto část kulturního domu, důležitou pro pořádání všech akcí zde konaných, od společnosti Moras odkoupit. Důvodem byla samozřejmě nutnost disponovat jak sociálním zařízením, tak stravovacími prostory, které jsou nezbytnou součástí pro pořádání plesů, zábav, karnevalu a všech dalších kulturních i sportovních akcí, které se v průběhu roku v kulturním domě konají. Obec se dohodla se společností Moras na kupní ceně ve výši Kč 2.400.000,- Kč, což představuje cenu velmi výhodnou za nemovitost podobných parametrů. Jelikož obecní rozpočet by tuto finanční zátěž nezvládl, vyřešilo obecní zastupitelstvo tuto záležitost úvěrem ve výši  1.400.000 Kč. Díky koupi této části kulturního domu tak obce disponuje veškerým zázemím a navíc získala také kancelářské prostory, jejíchž využití je předmětem dalšího jednání.

 

PÁLENÍ ČARODĚJNIC

V předvečer filipojakubské noci, tedy 30. Dubna, si mohli místní občané přijít posedět a popovídat do areálu za školou, kde pro ně Spolek přátel sportu připravil pálení čarodějnic. Po několikaleté odmlce se tak i v Trusnově znovu obnovila tato tradice, při níž si po zapálení ohně všichni příchozí mohli opéct párek a pobavit se až do pozdních večerních hodin.

 

OSTATNÍ KULTURNÍ AKCE

Tak jako v minulých letech si jistě zaslouží pozornost i další kulturní a sportovní akce, které v Trusnově již získaly svou tradici a zájem o ně každoročně stoupá. Nový věk triatlonu uspořádal březnový běh Okolo Trusnova, kterého se zúčastnili sportovci z celé republiky, ovšem ve startovním poli se objevili i místní, ať už mezi profesionály nebo v řadách účastníků běhu pro zdraví. V již zavedených termínech proběhly také turnaje pořádané Spolkem přátel sportu, které se rovněž těší stoupající oblibě. Sál kulturního domu využili pro uspořádání plesu myslivci, Český svaz žen potěšil jak nejmenší  děti, tak i jejich rodiče dětským karnevalem a místní hasičská sdružení se tentokráte podělila o dubnovou okrskovou valnou hromadu, která byla v režii opočenského sboru a posvícenskou zábavu, připravenou trusnovskými hasiči. Mimo těchto  každoročních akcí se v únoru představil divákům ochotnický spolek Šembera z Vysokého Mýta, který přijel pobavit trusnovské občany divadelní hrou s názvem Blbec k večeři.  V předvánočním období si lidé opět mohli přijít zazpívat koledy jak k vánočnímu stromu, tak ke kapličce a tento rok dokonce též v kulturním domě, kde vystoupila folková kapela Richenza.

 

 

 

 

 

 

 

 

Opustili nás:

Bohumil Roček ve věku 54 let

Václav Špok ve věku 54 let

Josef Záleský ve věku 27 let

Věra Menclíková ve věku 80 let