Expozice představí návštěvníkům všechny hlavní typy prostředí a krajiny širšího okolí Pardubic. Prostřednictvím velkoformátových fotografií, dioramat, textových tabulí a zvukových záznamů seznámí s druhy živočichů i rostlin, s problematikou vývoje krajinných typů, ochrany přírody a vlivu člověka na ni v historii i v současnosti.
VícePeníze po staletí ukryté v zemi či ve zdech starých domů a představy o jejich nálezech vždy jitřily fantazii a ovlivňovaly lidovou slovesnost, a to zvláště pro svou materiální cenu. Poklady mincí i jejich jednotlivé nálezy však mají především hodnotu historickou. Na význam mincovních depotů jako historického pramene se zaměřuje tato výstava, otevřená v komunikačním prostoru před expozicí numismatiky.
VíceExpozice vychází z výjimečně rozsáhlého fondu původně soukromé sbírky paní Květuše Veselé ze Svitav, který představuje jedinečný doklad vývoje pohlednic na území dnešní České republiky, a to od nejstarší emise korespondenčních lístků v Rakousko-Uhersku 1869 až do současnosti.
VícePrvní část expozice je věnována průřezu historickou sklářskou produkcí od 15. do počátku 20. století. Větší část sálu je věnována fenoménu tzv. ateliérové sklářské tvorby – originálním autorským dílům od 30.let 20. století po současnost.
VíceNa hradě můžete vidět: interiéry hradního paláce, Rytířský sál, expozice parforsních honů, zbrojnice, sklepení - archeologická expozice, výstava - Zločin a trest v českých dějinách, výstava historických pohlednic a vyobrazení hradu, věž – jedinečná vyhlídka do širokého okolí + veselá výstava o neveselém umění stavitelském, v severním křídle paláce sídlí největší drak na našich hradech, hradní kaple, terasa.
VíceKdykoliv uslyšíte tóny varhan, rozechvěje se vám srdce a city se naladí na posvátnou strunu. Je to bezesporu skvělý nástroj, jehož kvalita závisí na šikovnosti varhanáře. Pod rukama králických mistrů vzkvétala velkolepá díla, která nacházela svůj nový domov v leckterém chrámu v Čechách a na Moravě (pražská Loreta, kostel Panny Marie Sněžné v Olomouci, opatský kostel Narození Panny Marie v Želivi ad.).
VíceNe nadarmo se říká: "Dobrá práce se chválí sama", v případě Králík to platí snad dvojnásob, neboť byly městem proslulým zpracováním dřeva. Zdejší řezbářská škola získala v roce 1904 hlavní cenu Grand Prix v Saint Louis, USA. Dnes už tato škola sice neexistuje, ale na jejích tradicích jsou postaveny pravidelná sympozia, kde tuzemští i zahraniční řezbáři vyřezávají sochy, udávající tón dnešní doby. Ani na známé králické betlémy není v naší expozici zapomenuto. Jejich výroba, která se po staletí dědila z otce na syna, si zachovala kouzlo tradice. Svěží a půvabné postavičky oživí vzpomínky na dávné časy našich pradědů.
VíceJak se žilo dříve? Jistě si každý z nás tuto otázku nejednou položil. Něco o životě předků tady na Králicku prozradí naše první expozice. Vznik města odtajní pověst o dceři krále Panila, ještě dřevěné domy na náměstí ukáže obraz ze 17. století, cechy představí své znaky, měšťané zase nechají nahlédnout do svých domácností. Po vojácích zůstaly zbraně a pověstný tereziánský katastr vás seznámí s tím, jak se dříve trestali zločinci a lotři. Na klid a pořádek nejen ve městě, ale i v muzeu laskavě dohlíží vážený pan starosta Rotter se svou manželkou a třemi dětmi.
VíceNerosty, zkameněliny, brouci, motýli, ptáci, savci a modely hub tvoří ojediněle početnou sbírku v rámci regionálních muzeí. Seznámíte se s pravěkými vykopávkami z nedaleké Červené Vody, dozvíte se, co je to čarověník a jak si žijí mravenci, setkáte se s rodinkou křečků i s posledním vlkem z Králického Sněžníku.
VíceČlověk je bytost společenská, nejlépe se cítí samozřejmě mezi lidmi. A tak si založil spolek snad na všechno. Pořádal slavnosti a zábavy a předháněl se v předvádění svého spolkařského kumštu. O historické exempláře z těchto činností není ani v našem muzeu nouze – páni střelci, hasiči a bafající kuřácká společnost "Modrý opar" rádi něco o sobě prozradí.
Více