Obec Trusnov s přilehlými osadami Franclina, Opočno a Žika

Správní území obce tvoří čtyři vesnice - Trusnov, Franclina, Žika a Opočno s rozlohou 1 064 ha z toho 378 ha lesní půda, rybník s chovem ryb 26 ha a zbytek je zemědělská a ostatní plocha. TrusnovV obci Trusnov má sídlo obecní úřad s knihovnou, kulturně-společenské centrum z bývalé školy, hřiště, kult. zařízení s pohostinstvím, kanceláře, sociální zařízení, jídelna, požární zbrojnice - to vše ve správě obce a dále soukromá prodejna smíšeného zboží. Všechny domy jsou velmi pěkně upravené a udržované. Okolí obcí s přilehlými lesy poskytuje občanům zdravé životní prostředí, klid, odpočinek, houbaření a toulky pěknou přírodou.

Obec leží v nadmořské výšce 263 m.n.m. V katastru obcí je železniční trať Praha - Česká Třebová. Jižně od Trusnova protéká obcí Opočno řeka Loučná. Severně leží rybník Lodrant s významnou přírodovědeckou lokalitou. Na katastru obcí se dále nachází přírodní památka "Stráň u Trusnova".

Franclina

Nejstarší dochovalá zpráva o obci Trusnov pochází z roku 1407. Po zániku feudální správy a po zřízení obecních úřadů roku 1850 byly k obci Trusnov přičleněny osady Franclina a Žika. Při správní reformě r. 1961 byla k obci přičleněna obec Opočno. První doklad o existenci Francliny pochází z roku 1683. Nejstarší dochovalá písemná zpráva o obci Žika je až z roku 1525. Historická zpráva o obci Opočno je spojena s událostí roku 1308, kdy mezi obcí Opočno - Turov přepadl německé bojovníky oddíl českých rytířů, který nad německou přesilou slavně zvítězil.

Žika

Ve všech osadách byly do poloviny 19. století aktivní divadelní spolky. Celé území obcí má charakter venkovského osídlení bez průmyslové výroby. Rozhodující je zde zemědělská výroba, která má středisko v Trusnově (Moras, a.s. Moravany). V současné době je v obci 126 domů, ve kterých bydlí trvale 237 obyvatel. Kromě trvalých obyvatel se o sobotách a nedělích rozrůstá o chalupáře. OpočnoAktivní a úspěšnou činnost vyvíjí sbor dobrovolných hasičů Opočno a Trusnov. Ve všech obcích je vybudováno veřejné osvětlení, plynofikace, vodovod, telefonní síť, povrchová kanalizace a zabudovaná zesílená elektrifikace,

Vyhledat v textu

24. 9. Jaromír

Zítra: Zlata

UPOZORNĚNÍ

Sběr nebezpečného odpadu 22.9.2017

nebezpečný odpad 92017.pdf

Od 14. 8. 2017 je v provozu nové dětské hřiště v Opočně

Různé

odkaz na foto:

http://trusnak.rajce.idnes.cz/

Informace o zdražení vodného

Ceny vodného

Aktuality

23. 8. 2017

svoz odpadu na rok 2017

úřední deska

Jízdní řád - vlaky - Sedlíšťka

Document_65.tif 

knihovna - soupis knih z výměnného fondu

Svoz odpadu

Svoz odpadu
E:\Nová složka\G340205.gif

 

Informace pro občany

Ochrana obyvatel

v krizových situacích....

Turistický portál Pardubického kraje

Slouží k propagaci cestovního ruchu v Pardubickém kraji.
Poskytuje kompletní informace o kraji, tipy na výlety, možnosti ubytování apod.

www.vychodnicechy.info

MAPOVÝ PORTÁL GEOSENSE

modul PASPORTU KATASTRU NEMOVITOSTÍ.

http://www.geosense.cz/geoportal/trusnov
Geosense_Geoportal_navod_text.pdf
GEOSENSE_web_bannerF.png

ŽIVOTNÍ SITUACE OBČANA

Návody pro řešení běžných životních situací, např. přihlášení k trvalému pobytu, ověřování a mnoho dalších včetně potřebných formulářů nebo jejich vzorů naleznete:
http://www.mvcr.cz/rady-a-sluzby.aspx
další důl. inf. na http://www.portal.gov.cz
konkrétní živ. situace na http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708/place

http://www.mvcr.cz/rady-a-sluzby.aspx

Formuláře ke staženíTrusnovský zpravodaj 22017 na zkoušku.pdfpozvanka na verejne zasedani 32017.docxpozvanka na verejne zasedani 32017.docx

Návštěvnost stránek

104265